Sprawdź czy jesteś w Sieci »
PAIH | Dlaczego Polska
Infolinia: 800 800 120
Strona główna > Dlaczego Polska

Dlaczego PolskaDlaczego Polska


Polska to doskonałe miejsce do inwestowania i rozwijania biznesu. Międzynarodowe raporty podkreślają stabilność gospodarczą i polityczną Polski, wykształcone i kompetentne kadry oraz duży rynek wewnętrzny. W czasach światowego kryzysu ekonomicznego Polska umocniła swoją pozycję nie tylko w regionie Europy Środkowo - Wschodniej, ale całego Kontynentu. Inwestorzy zagraniczni chętnie lokują swój kapitał nad Wisłą traktując Polskę jako bezpieczne schronienie w czasach zawirowań gospodarczych. Turystów zachwyca natomiast gościnność i życzliwość Polaków, zabytki kultury polskiej i bogactwo przyrody.


Polski 38-milionowy rynek zbytu jest jednym z największych w Unii Europejskiej. Dogodne położenie w centrum Europy i na skrzyżowaniu jej głównych szlaków komunikacyjnych sprawia, że z Polski można eksportować towary do wszystkich krajów europejskich i w ten sposób dotrzeć do ponad pół miliarda konsumentów. Wśród głównych partnerów handlowych Polski są m.in.: Niemcy, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Ukraina i Hiszpania.

Dobrze wykształceni polscy ekonomiści, inżynierowie, informatycy i naukowcy są cenionymi i poszukiwanymi pracownikami firm informatycznych, centrów badawczo-rozwojowych oraz instytutów naukowych. Co roku wzrasta liczba absolwentów polskich uczelni wyższych, w tym - kierunków najbardziej poszukiwanych przez firmy inwestujące w branże zaawansowane technologicznie.

Polska gospodarka ma solidne podstawy stabilnego rozwoju. Globalny kryzys gospodarczy nie zaszkodził Polsce, która jako jedyny kraj w Europie nie doświadczyła recesji, a ponadto rozwijała się w najszybszym na kontynencie tempie. Ocena klimatu inwestycyjnego przez zagranicznych przedsiębiorców jest z roku na rok coraz lepsza. Stabilność i bezpieczeństwo gwarantowane przez  członkostwo w NATO i UE sprawiają, że Polska jest wiarygodnym, liczącym się partnerem biznesowym dla zagranicznych inwestorów. W najbliższej przyszłości największym wyzwaniem dla polskiej gospodarki będzie spełnienie kryteriów przyjęcia jednolitej europejskiej waluty (euro).

Światowe koncerny chętnie wybierają Polskę jako lokalizację swoich nowych inwestycji w Europie. Według rankingu Bloomberg 2013 Polska jest najlepszym krajem do prowadzenia biznesu w regionie CEE.  Z kolei w raporcie FDI Intelligence Polska zajęła trzecią pozycję, zaraz po Chinach i USA, jako najlepsze miejsce dla inwestycji produkcyjnych na świecie. Z raportu Atrakcyjność Inwestycyjna Europy 2012, autorstwa Ernst & Young  wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat Polska będzie po Niemczech drugim najbardziej atrakcyjnym w Europie krajem do lokowania inwestycji. Autorzy raportu podkreślają bardzo stabilną sytuację makroekonomiczną Polski zaznaczając, że jako jedyny kraj w UE, uniknęła recesji w 2009 r., a od początku kryzysu osiągnęła zdecydowanie najwyższy wzrost nie tylko w regionie, ale w całej Unii Europejskiej. „Wszystkie kraje regionu były dużo bardziej dotknięte światowym kryzysem niż Polska, co sprawiło, że zmienia się postrzeganie kraju i regionu w oczach inwestorów” - czytamy w raporcie. Jako atuty Polski, poza stabilną sytuacją makroekonomiczną, eksperci E&Y wymienili dostępność dobrze wykwalifikowanych i produktywnych pracowników, przyjazny biznesowi klimat i przejrzyste systemy podatkowy i prawny. Od lat trwa poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju, a raport Banku Światowego Doing Business 2013 potwierdza, że Polska jest liderem zmian w UE w tym zakresie.

Polska oferuje zagranicznym firmom szereg zachęt inwestycyjnych. Jedną z wielu możliwości jest ulokowanie inwestycji na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE). W Polsce funkcjonuje 14 takich stref. Są to wyodrębnione obszary przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej na specjalnych, preferencyjnych warunkach. SSE oferują nowym inwestorom atrakcyjne ulgi podatkowe, ułatwienia w zatrudnianiu i dobrze przygotowane tereny pod inwestycje.

Polska jest także atrakcyjna dla turystów i amatorów aktywnego wypoczynku. Różnorodny krajobraz poszczególnych regionów naszego kraju i możliwość wyboru różnych form rekreacji od morskich kąpieli poprzez żeglowanie po jeziorach po narciarstwo i wspinaczki górskie, przyciągają do Polski turystów z odległych krajów. Ofertę tę uzupełnia możliwość zwiedzania zabytków świadczących o bogatej polskiej historii i kulturze oraz wypoczywania w warunkach nieskażonej przyrody, w małych miejscowościach położonych na Mazurach i Podkarpaciu.

  • Udostępnij:

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij
CentroEnergia - ElekFrycPiwniczankaRajsmet MałyiPolskaRynny Victoria - Ryb
Copyright © 2005-19 iPolska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nota Prawna » Koszystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | polityka prywatności | cookies
Wdrożenie: iPolska.com.pl